Lacné štěniatko Hercules


Hercules bol synom boha Dia a smrteľníčky. V antických časoch to bol bájny hrdina, ktorý ovplýval obrovskou silou a pomáhal ľuďom. Bohovia na neho však zosielali rôzne útrapy a dávali mu takmer nesplniteľné úlohy. Premohol najrôznejšie príšery, ktoré ľuďom strpčovali život. Za všetko to utrpenie, čo zažil, ho nakoniec po jeho smrti bohovia Olympu vzali medzi seba. Jeho meno dostalo o par tisíc rokov neskôr šťeniatko francúzkeho buldočka. Vtedy sme netušili, ako veľlmi sa bude jeho život podobať na príbeh hrdinu Herculesa.

Písá sa rok 2009...
Začíname pátrať po šteniatku francúzkeho buldočka. Mám informácie o štandarde plemena, je koniec decembra a ja chcem čo najrýchlejšie doma to malé hravé klb ko, ktoré prinesie radosť do nášho domu. Je mi jedno, či bude mať PP. Všetci mi aj tak hovoria, že tie s PP sú len zbytočne prešľachtené a určite by také bolo nezdravé. Pozerám inzeráty a vidím štyri, dva automaticky vyradím, dva ostanú. Jedno je s PP, druhé bez PP. Osud chcel, že som sa dovolala na to bez PP. Pani bola sympatická, v inzeráte uvedené celé meno, adresa, email. Vyzeralo to seriózne. O hodinu sme vyrazili smer juh Slovenska a prvý krát som videla nášho Hercula. Bolo to krásne šteniat ko, čo mi ako jediné zaspalo na nohách. Cena bola 150 eur, celkom nás prekvapila, lebo nám to prišlo lacné. Cena s PP bola 250 eur, takže to bolo len o sympatiách. Nemala som žiadne pochybnosti o tom, že robím správnu vec. Dnes by som na to pozerala iným uhlom pohľadu. Pani asi odkúpila dve fenky buldočkov, nakryla nejakym s PP, podľa toho, čo hovorila si na materskej chcela privyrobiť tak, ako to asi robia susedia. Zistila, že je to kopec roboty a sama povedala, že tento vrh je pre ňu prvý aj posledný. Či sa tak stalo, neviem. Ja viem len to, že som si o dva týždne brala domov krásny strakatý uzlíček, voňavý, svetlo môjho života. Po pár mesiacoch sa síce zistila alergia a nejaké tie problémy s krkom začali tiež, ale stále to nebolo také vážne. Boli sme radi, že ho máme, aj keď už som vedela, že lacnejšie šteniatko z týchto podmienok bola chyba v podobe pravidelnej návštevy veteriny.O tri roky neskôr...
Celý týždeň mám divné sny, končia veľmi symbolicky, vždy ma varovali pred niečím a mám divné tušenie. Hercules má už dva mesiace problémy s dýchaním, akoby sa drhol. Operáciu makkého patra absolvoval pred rokom. Nechápem, čo sa deje, je stále unavený, doktor hovorí, že sa mu vrátila infekcia dýchacích ciest, ale na pľúca to nejde. Potom je to zase fajn a vonku blbne so psami. Jednu sobotu odchádzam na oslavu, je polovica februára. Zrazu chytím zlý pocit, že musím ísť domov, že sa niečo deje. Sadnem do auta a doma ma víta živý Hercules. Hovorím si, už som hysterická. Na ďalší deň prichádza to, čo naplní moje najhoršie nočné mory.

Koľ ko stojí život milovaného tvora?
Hercules ráno zrazu vyskočí z miesta, kvíkne a opuchne. Dám mu liek a mám podozrenie, že ho niečo doma poštípalo a on alergik zareagoval. Potom je pokoj. Večer sa však stane to, že sa celá situácia zopakuje a upadá behom minúty do šoku, celý modrá, potáca sa, vyzerá to ako nejaký záchvat. Letíme na veterinu, za päť minút do Hercula ládujú kortikoidy, infúzie, dávajú mu kyslík a to malé telíčko sa zmieta v celej reakcii. Doktor hovorí, že sme to stihli na minútu, účet 250 eur. Koľko však stojí život milovaného tvora? Pre mňa nevyčísliteľná suma. Spím pri Herculovi celú noc, ráno sa však záchvaty opakujú. Som sama, idem autom na veterinu do Bratislavy, valím sto osemdesiat po dialnici a mám dojem, že napriek tomu, že sa modlím, Ježiš aj Boh práve odišli na kafe. Neviem, či to na tú veterinu vôbec stihneme. Tak sme dorazili a žijeme. Hercules dostáva infúziu, kortikoidy, robia odbery, dostane tam ďalšie dva záchvaty a to už horšie chodí. Platíme okolo 100 eur. Nesiem ho do auta a zúfalá volám nášmu veterinárovi, ktorý Hercula najviac pozná. Znamená to, ale ďalších 100 km a rozhodnutie, čo ďalej. Keď dorazíme k nášmu doktorovi Babčanovi, tak Herculovi nereagujú zreničky, nereaguje na podnety a nevie chodiť. Vtedy doktor potvrdzuje moje obavy, že to bude mozog, miecha, epilepsia... Odporúča neurologické vyšetrenie. Volám na Jaggy Brno, kde konzultujem s doktorom Tomekom. Jedinou nádejou pre náš poklad.

Ide sa operovať
Nasledujúce ráno vyrážame smer Brno, Hercules je o trošku stabilizovanejší a čaká nás pán doktor Tomek a prvé správy po magnetickej rezonancii vôbec nie sú optimistické. Hercules má asi nezhubnú cystu, ktorá tlačí na miechu, na stavci C1, tesne za hlavou. Je to pravdepodobne vrodené a rastie to tam ako časovaná
bomba. Hercula si nechávajú na klini ke, pretože nevie sám dýchať. Doktor vyslovuje podozrenie na idiopatickú epilepsiu a navrhuje operáciu. Po pár dňoch si Hercula berieme domov. Nasleduje týždeň podávania liekov, sledovania stavu, ktorý sa akoby zázrakom lepší. O týždeň je pri tomto zlepšení stavu možná operácia. Prichádzame na kliniku v Brne, Hercules sa vôbec nebojí. Je ako bojovník, čo sa nepozrie na svoju matku, ale vráti sa so štítom, alebo na štíte so všetkou cťou. Tiahneme do boja. Po hodine mi doktor oznamuje, že Hercul má kompletne skolabovaný nosohltan a po operácii možno deň pobudne v umelom spánku. Na rezonancii sa objaví pod cystou nejaký útvar, nevieme či to nebude nádor. Ale ide sa operovať a mňa posielajú preč. Zisťujem, že bez Hercula som ako telo bez duše. Až v katedrále, kde som sama, sa rozplačem, pretože neviem, čo bude ďalej. O tri hodiny sa vraciam na Jaggy, kde ešte stále doktor Tomek operuje. Potom ma volá pozrieť sa na chvíľu na Hercula a zvestuje mi dobré správy. Cysta bola veľká, ale je odstránená. Nádor tam nebol, ten útvar bola voda, ktorá sa vytvorila zápalom a tlakom pod cystou. Hercula si tam nechávajú a o pár hodín vidím na facebooku fotku, že sa prebral. Keď tam volám, tak mi doktori hovoria, že dýchanie sa lepší a Hercules sa dáva do normálneho režimu. Po pár dňoch si pre neho ideme, sme šťastní, stav sa zázračne vylepšuje. Neviem ako mám poďakovať celému týmu kliniky, pretože nám zachránili to najdrahšie. Suma za MRI vyšetrenia a operáciu je okolo 1500 eur.

Vrátil sa z arény smrti
Herculesko bol odvtedy na dvoch kontrolách, dokonca aj na rezonancii a cysta nerastie a dúfame, že už nikdy neporastie. Znova chodí a tešíme sa z každého dňa. Je z neho hrdina, čo sa vrátil z arény smrti. Ešte berieme slabú dávku kortikoidov, ale jazva sa krásne hojí a zarastá srsťou. My sme mali šťastie, náš bojovník sa vrátil so štítom, ale moje svedomie už čisté nikdy nebude. Podporila som totiž kúpou lacného šteniatka odporný biznis. Nemám dať komu vedieť, že s Herculovimi rodičmi by sa nemalo kryť a reprodukovať ďalej. Ani s jeho súrodencami, ak sú nažive. Nemám koho varovať. Môžem len dúfať, že neprodukujú ďalšie nešťastie v nejakej špinavej množiarni „čistokrvných plemien“ bez PP.

Kristina Kubalová

Pozn.: Tento říběh jste si mohli přečíst  i v časopise Pes přítel člověka.


Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2018
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog