Buldoček Bohoušek


Dne 25.9.2010 se na stránkách FrBulu objevil inzerát s prosbou o umístění buldočka – pracovně  pojmenovaného Bohoušek. Stáří cca 8 let, ale na veterině bylo zjištěno, že pejskovi je spíše 4, max. 5 let. Pejsek se dne 10.9.2010 dostal do záchytné stanice na jižním plzeňsku, kam ho převezla policie. Někdo totiž Bohouška zavřel do staré klece na cvičišti pro kynology. Nikdo neví, jak tam byl dlouho, ale měl úplně propadlé boky a hrozný hlad a žízeň. Bohouška tedy nechali prohlédnout na veterině, naočkovali a odčervili. Veterinářka při prohlídce zjistila problém s klouby, tak dostal léky na bolest. Jinak je prý zcela zdráv, neměl ani parazity. Byl sice pohublý, ale ohromně mazlivý. Město hradí pouze základní vyšetření a ošetření, není tedy financována další léčba, případně vyšetření RTG apod. V tomto útulku mají k dispozici pouze 3 venkovní boxy - výběhy, které jsou uzpůsobené pro velké psy zvyklé venku. Boudy jsou pouze z dřevotřísek, nejsou zateplené a pro buldočka s nemocnými klouby tento druh ubytování venku vůbec vhodný není. Není zde ani možnost ho nechat někde uvnitř. Na pejska byl vydán i inzerát v novinách k darování, ale nikdo pejska s handicapem nechtěl.

Na základě tohoto inzerátu se někteří členové FrBulu rozhodli, po předchozí domluvě s Petrou, předat a umístit pejska do Bully. Petra slíbila, že si Bohouška vyzvedne a zajistí mu vyšetření na veterině a ponechá si ho u sebe ve své chovatelské stanici po dobu, než se najde nový majitel.

A teď trochu o příběhu buldočka - Bohouška.

Jedna paní šla venčit svého pejska a všimla si v kotcích zavřeného pejska. Upozornila policii, která buldočka převezla do záchranné stanice v Přešticích. Tam pracuje maminka Simony, se kterou jsem telefonicky mluvila – 30.09.2010. Simona má doma plno pejsků a další by se již do bytu nevešel, proto se domluvila se svou dcerou Petrou, která si ho na přechodnou dobu vzala do svého, zvířátky také přeplněného, bytu v Rokycanech a zachránila ho tak před pobytem venku. U slečny Petry byl tedy Bohoušek od 26.9.2010 – 28.9.2010. Jelikož město těmto nalezeným pejskům hradí jen částečné a základní ošetření, dostal Bohoušek očkování a odčervení a očkovací průkaz. Dále pak je v základním ošetření i zběžná prohlídka – tedy ne rentgen – u Bohouška bylo zjištěno, že je zde problém se zadními tlapkami. Pejsek nemohl na zadních nohách ani stát. Dostal tedy léky na bolest - Norocarp.Simona s Petrou doma Bohouška 4x vykoupali v šamponu, držel chudák a vše si nechal líbit. Bohoušek prý neštěká, nevrčí a po nikom se neohání, jen se nerad chová a byl boj ho dostat do a z auta. Zpočátku odmítal pít i jíst. Nechtěl se ani vyprázdnit. Stále ležel jen na jednom místě. 27.9.2010 se Petra domluvila
s  Petrou na převozu Bohouška do Bully. Bohoušek se během dne zlepšil na tolik, že začal jíst i pít a také se vyprázdnil. Hlavně se chtěl hodně mazlit. S tím tedy byl u slečny Petry do doby, než se podařilo zburcovat lidi na FrBulu spolu s Petrou z Bully, která si Bohouška 28.9.2010 v odpoledních hodinách a za pomoci své kamarádky převezla k sobě domů. Bohoušek je prý nadšený z fenek u Petry a dokonce na chvíli zapomněl, že má bolesti, až takhle tam dováděl. Je prý strašně mazlivý, dává packu a chce stále drbat. Hned na druhý den - 29.9.2010 podstoupil také neurologické a ortopedické vyšetření, které potvrdilo, že příčinou problému je nejspíše uskřípnutí nervů. Další vyšetření bylo domluveno na 30.9.2010 a to pod celkovou narkózou, kde mu udělají celkový RTG ve více polohách a poté by měl jít na kontrastní vyšetření míchy.

Dne 30.9.2010 byl Bohoušek pod narkózou vyšetřen a zjistilo se, že má několik srůstů na páteři a také má zaškrcenou míchu. Od toho má ztuhlý krk a má omezenou hybnost – na 10%, proto se nemohl pořádně napít a najíst. To vše ale bylo způsobeno již před delší dobou a díky tomu, že se včas nezahájila léčba,
došlo vše bohužel a do této fáze. Bohouška si v nemocnici nechali přes noc. Dále zjistili, že pokud by se uskutečnila operace, musela by být provedena na několika místech a mohlo by dojít k poškození a to takovému, že by mohl ochrnout. Lékaři  proto operaci spíše nedoporučují. Bylo by možné ho dopovat vitamíny a léky. Jeho stav by se zhoršovat bez operace neměl, může se ale stát, že mu časem vyhřezne (vyhřeznou) ploténky. Dle Petry ho nic nebolí, spíš z nepohodlí si postěžuje, ale pokud už vstane, tak pak chodí. Procházky lze vykonávat do max. 10 minut. Ne déle. No a jelikož má Petra i buldočky, už to mu pomáhá se přes svůj handicap přenést a zvládat ho.

Petra by s ním ráda zahájila léčbu akupunkturou, jelikož s ní má u svých ostatních pejsků dobré zkušenosti. Mimochodem chce jít již 2.10.2010 na první sezení. Dále pak informovala, že by pro něj byla vhodná rehabilitace – plavání. Petra ještě bude informovat o nákladech spojených s Bohouškovou léčbou a jak
sama přiznává, se svými pejsky chodí do jedné kliniky, kde ji znají a samozřejmě vycházejí jí zde vstříc. Když ale viděla poslední účet za Bohouškovo vyšetření, byla v šoku. Ale milém. Veterina si na všem účtovala nižší částky a i za 10 RTG snímků neplatila plnou sazbu. Přesto ale peníze od nás za torzi žaludku nestačily a kopie účtů samozřejmě Petra poskytne. Petra ale o další peníze neprosí, to jen mě napadlo, pokud někdo budete chtít poslat nějakou korunu, zašlete mi mail – marika.klcova@gmail.com, ráda pošlu číslo účtu Petry, kam je také možnost peníze zaslat. A také prosím dopište od koho a pro koho to je.

A pokud byste někdo měl zájem zbudovat bazének s protiproudem pro psi, o kterém Petra uvažovala někdy v loňském roce, tak budete muset hodně pustit žilou. Nehledě na papírování a další věci kolem toho spojené to vyjde prý kolem 15.000.000,-. Takže pokud máte někdo kapitál a nevíte co sním a chuť se do něčeho takového pustit . . . Je zde možnost. A Petra se určitě ráda podělí o informace, které při pátrání po takovémto zařízení zjistila. Já bych za sebe chtěla poděkovat všem na této záchranné akci.  Jmenovitě pak členův FrBulu: Martina a Bublina, Radka, Marla, Anytkakubik, Petra, KamilaR, Beranovav, Sajtarka, Dasa a Bara, Rain, Evisek68, Binka, Marika a Timmy, Jůůůlinka z Pilin Dále bych měla informaci pro ty, kteří Bohouška takto zavřeli na cvičišti. Milí „rádobymajitelé“, pokud jste o Bohouškově srůstech nebo problémech s páteří věděli, proč jste se nepokusili spojit se například s ligou na ochranu zvířat, která by vám určitě pomohla. Petra mi po dohodě s veterinou a jen mezi 4 očima sdělila, že celková léčba na začátku by byla něco kolem 15.000,-. Nyní tato částka bude samozřejmě vyšší, jelikož už je toto omezení hybnosti v horším stádiu. Je mi jasné, že nemusí mít každý peníze na léčbu, ale určitě tato situace šla řešit i jinak. Určitě, pokud by se tento případ dostal na FrBul, by se našlo spousta lidí, kteří by finančně pomohli a Bohoušek by nemusel skončit někde hladový, v chladnu a sám a opuštěný. Mohl třeba zůstat i u vás a mohlo mu být důstojně pomoženo. Pokud vás to tedy nyní mrzí, tak vězte, že mě za vás také a doufám, že budete mít alespoň radost z toho, jak se o Bohouška postaralo tolik cizích lidí. Největší dík ale přesto patří právě Petře z Bully, která si ho zřejmě bude muset ponechat. Takovýto Bohoušek bude asi těžko umístitelný. A pokud, tak ke starším lidem, hodným, milým, trpělivým. Přeji tímto Petře hodně síly, hodně peněz a také brzké zvládnutí řidičského průkazu, aby mohla sama, jak říká, s pejsky kamkoliv vyjet. Nebo si i sama pro nějakého buldočka v nouzi zajet.

Marika a Timmy
Zlatníky dne 2.10.2010


Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2018
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog