Adélka


Adélka se objevila na Frbulu v nouzi, z inzerce Bazoše, v posledním dubnovém týdnu. Text inzerátu nebyl nikterak vyjímečný- daruji zdravou fenu francouzského buldočka, výhradně do dobrých rukou. Nejděsivější byla přiložené fotografie- původně bílý pes sedící uprostřed jakéhosi sklepení, na seně a děravých dekách, ve tmě, naprosto zanedbaný, špinavý a u jeho nohy něco leží. Na druhý pohled je jasné, že je to štěně. Krátce nato bylo zřejmé, že inzerentem je mnohokrát propíraný hrdý otec několikaset zvířat pan Váňa z Klokočné u Humpolce, který se sběrem zvířat začal, když přišel k invalidnímu důchodu.

Pan Váňa mi po telefonu nebyl schopen říct souvislé informace o původu Adélky, pravděpodobně pochází z Pelhřimovské množírny- prý byla od mala zavřená v jedné místnosti a nikdy nebyla venku a on jí zachránil před půl rokem a vzal jí k sobě domů. Odkud přesně a kdy přesně jsme se nedozvěděli. Bylo nám také potvrzeno, že Adélka je krátce po porodu, její štěňata však zabil- byli zparchantělí. Pokud je pravda, že jí měl u sebe už půl roku, během kterého jí dle  svých slov „dával dohromady“, musela tedy být nakryta už na jeho statku. Více jsme se nedozvěděli ani po několika telefonátech, vždy tvrdil jinou verzi příběhu a hlavní téma byly hlavně peníze- výkupní cena byla 2.500 Kč, což byla dle jeho slov cena za to, jak se o ní půl roku krásně postaral a dostal jí z hrozného stavu. Na naše naléhání, že je to hodně peněz a že pokud chce konat dobré skutky, nemůže za to chtít peníze, nazval mého muže pražským zlodějem a darmožroutem a od té doby nebral telefon. Naštěstí jsem měla ještě služební telefon, ze kterého jsem panu Váňovi zavolala já a oznámila mu, že za dvě hodiny si pro Adélu přijedu. Souhlasil. Za celou dobu našich telefonátů nepadlo ani jedno slovo o tom, kdo jsme my zač, zda chceme na psovi množit, či ho třeba sežrat- nezájem, hlavně šlo o ty peníze. Nicméně pan Váňa má zřejmě zkušenosti s jeho oponenty, předání oproti domluvě proběhlo na Humpolecké benzínce, takže jeho slavný „ZOO koutek“ jsme si nemohli prohlédnout. Adélka byla stejně špinavá a vykulená jako na fotografii, při přiblížení kohokoli se krčila k zemi. Pan Váňa si vzal peníze, prohodili jsme pár slov o tom, že lidi jsou zlí a my jsme co nejdříve hodili psa do auta a jeli domů. Od té doby jsme spolu nikdy nemluvili.

Z prvních hodin a dnů doma bylo zřejmé, že Adélce se nikdy nedostalo žádné péče. Neznala misky, čistou vodu, venčení venku, skutečně asi nikdy nebyla venku. Na své jméno neslyšela. Neznala žádné jídlo, piškoty, banán….

Při první koupeli z ní tekla rezavá voda s kusy bahna a trsy chlupů. Špína odkryla spoustu velkých, starších i čerstvých jizev, z nichž jedna byla téměř deseticentimetrová a velmi silná, dle všeho od velmi ostrého nástroje. Ušní boltce plné bahna, špičky omrzlé a okousané. Měla silný poporodní výtok. První veterinární prohlídka odhalila další jizvy, silný zánět v uších a očích, jizvu na rohovce, stále otevřenou dělohu, ačkoli podle sono vyšetření a stavu struků byla po porodu déle než měsíc, možná dva.

Povahou byla Adélka zlatá- velmi mazlivá, přítulná, vděčná. Oproti obavám si velmi dobře sedla s žárlivou Olinkou, která se o ní krásně starala lízáním a dělením se o pelíšky, hračky a jídlo. Bála se akorát prudkých pohybů, při kterých se krčila, a hlasitých zvuků.

Stav její srsti se bohužel vůbec nelepšil, během prvních týdnu se tvořily větší a větší strupy, velmi svědivé, krvavé, s postupně vypadávající srstí a zarudlou kůží. Po zkoušce léků na alergii a testech na demodex a podobná onemocnění bylo zjištěno, že se jedná o nějakého vnitřního parazita. Byla nasazena léčba Spot-on na tyto parazity a obden koupel ve veterinárním šamponu. Zároveň pobírala antibiotické ušní kapky, které hojily velmi silný zánět v uších. Zároveň nám byla doporučena kastrace, z důvodu stále zduřelého krčku dělohy a dlouhoprobíhajícího poporodního výtoku a zároveň kvůli léčbě srsti- pokud totiž fena neprodukuje pohlavní hormony, kůže se tolik nedráždí. Během asi dvou měsíců po aplikování spot- onu a neustálých koupelí se stav kůže výrazně zlepšil, včetně zánětu uší. Kastrace byla provedena poslední týden v červenci a Adélka se z ní výborně zotavila.


Dnešní Adélky stav je takový, že oproti počátkům, ačkoli zřejmě kvůli prodělaným ušním zánětům a bílé barvě nedoslýchá, ale chodí u nohy nebo na vodítku, jen málokdy se už krčí strachem když se udělá prudký pohyb. Naučila se venčit pouze venku, má výstavní hovínko. Všechny jizvy jsou zahojeny, srst je lesklá a hebká. Je strašně mazlivá a věrná, hravá.

Bohužel mezi tímhle vším jsem přišla o práci a finanční situace se trochu hroutila- na léčbu Adélky nám bylo velkým dílem přispěno od Frbulu i od Superbuldočka a my moc děkujeme.

Chtěli bychom velmi poděkovat všem, kteří na tyto účty přispěli i těm, kteří transakci pro naší Adélku schválili. Moc děkujeme za pomoc a doufáme, že se v budoucnu odměníme- jak finanční podporou tak činnosti v Moulinině krámku, převozech a dočaskách. Děkujeme.

Michaela Blumttrit


Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2018
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog