Frbul tým

Článek o Frbulu, který vyšel v rámci portrétu plemene Francouzský buldoček v časopise Planeta zvířat v roce 2012

Frbul je spolek milovníků francouzských buldočků, kteřý vznikl v únoru 2008 a za tu dobu se stal známým nejen mezi buldočkáři.

Vše to začalo pořízením mého prvního buldočka Artura . Díky němu jsem se seznámil s několika dalšími nadšenci, kteří chovají toto úžasné plemeno a začali jsme podnikat společné procházky. Když už se nás začalo scházet víc, dostal jsem nápad vytvořit web, kde by se buldočci a jejich páníčci registrovali. Taková psí databáze. Původně to bylo myšleno hlavně pro nás, co se známe, ale když během prvních dnů přišlo několik dalších požadavků na registraci pejsků od lidí, které jsem do té doby vůbec neznal, rozhodl jsem se pro vytvoření rozsáhlého portálu věnovanému francouzským buldočkům, kde se budu snažit nabídnout návštěvníkům možnost seznámit se s dalšími lidmi, co milují toto plemeno. Začal jsem web rozšiřovat o další funkce, jako diskuzní fórum , fotoalbum, soutěže, informace o srazech a procházkách atd. Po několika měsících fungování webu vystoupala návštěvnost přes 15tis přístupů měsíčně! I dnes, po několika letech se stalé držíme v tisících návštěv měsíčně. Celkové to je za dobu fungování webu přes půl milionu návštěv a přes 6 miliónů zobrazených stránek!

Za těch několik let se podařilo realizovat spoustu soutěží, srazů, víkendových akcí, nebo závodů v coursingu a agility. Plno lidí má při vyslovení francouzský buldoček představu, že se jedná o lenocha a gaučového povaleče. Tak to ale není. S buldočkem je opravdu možné se věnovat i těmto sportům. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že buldoček není vyloženě "sporťák" a těžko může běhat dráhy jako chrt. Veškeré aktivity musí být vedeny v rozumné míře a v žádném případě není vhodně pejska přetěžovat. Každý majitel musí umět odhadnout, na co jeho pejsek má, v jaké je kondici. Nicméně opravdu není problém s buldočkem i sportovat. Každý kdo viděl buldočka běhat coursing mi dá za pravdu, že jejich styl je opravdu jedinečný.

Mezi naše další činnosti patří i rubrika "buldoček v nouzi", která vznikla na webu sice později, ale o to více teď patří k jedné z hlavních činností Frbulu. Díky lidem, co se v této záležitosti angažují zaznamenala za ty roky velké úspěchy. Podařilo se zachránit z útulků, nebo množíren už desítky pejsků. Frbul pomáhá nejen buldočkům, ale také ostatním psům a útulkům, do kterých jsme rozvezli jíž stovky kilogramů krmiva a dalších potřebných věcí. Velký dík patří všem, co se jakkoli do této činnosti zapojili. Snažíme se o osvětu a varování lidí před nákupem štěněte z množírny. Podařilo se nám natočit i dvě reportáže pro Českou televizi, konkrétně pořad Chcete mě?, kde se o této rubrice a tématu množíren natočila reportáž. Díky dalšímu spuštěnému projektu Zuzky Rejchové - Superbuldocek.cz , který upozorňuje také na toto téma, se podařilo realizovat i další reportáže v TV Metropol a na rádiu Wave a uskutečnilo se několik benefičních akcí na podporu buldočků v nouzi. Věřím, že mnoho lidí už díky tomu pochopilo, že kupovat štěňátko od množitelů neni ta pravá cesta, která tomuto úžasnému plemenu prospívá.

Můžeme se také pochlubit i VIP členy, mezi které se zařadila známá moderátorka a spisovatelka paní Halina Pawlowská. Ta nás navštívila na jednom z našich srazů a také nám velmi ochotně zapózovala se svým buldočkem Edou na titulní stránku Frbul kalendáře, který každý rok vydáváme a jehož výtěžek jde na účet buldočka v nouzi. Další významnou osobnost, která se stala členem našeho týmu je velká milovnice buldočků, úžasná paní herečka Jiřina Jirásková s svou fenkou Amálkou. Setkání proběhlo v divadle U Hasičů, kde jsem byl za Frbul pozván Alešem Cibulkou jako host a překvapení pro paní Jiráskovou, která při nástupu několika buldočků na "prkna, co znamenají svět" byla naprosto nadšená. Jsem rád, že jsem mohl obě dvě dámy osobně poznat a že přijaly nabídku stát se součástí Frbul týmu.

Myslím, že se za dobu fungování povedlo toto plemeno skvěle prezentovat. Rád bych tímto poděkoval všem, co se aktivně zapojují do dění kolem Frbulu, ať už se jedná o organizaci srazů, pomoc buldočkům v nouzi nebo jen tím, že se na Frbul vrací. Bez Vás všech by neměl takovou popularitu, kterou v současné době má. Za všechny bych chtěl poděkovat hlavně (pro mě největšímu) "buldošílenci" Ladislavu Fialovi, který organizuje spoustu skvělých srazů a závodů. Dále pak holkám, co se starají o rubriku buldoček v nouzi, např. Evě Velinské, Radce Beranové, Olze Brunckové a plno dalších.

Frbul je nejlepší a buldoček bůh!

Josef Doležal, 09/2012Co je to Frbul?

Rozhovor Josef Doležala o Frbulu, který vyšel v časopise Pes přítel člověka v roce 2013

Frbul je spolek nadšenců a milovníků francouzských buldočků. Před již lety požádal Frbul náš časopis o mediální spolupráci. Rádi jsme vyhověli a přiznávám, že jsem byla velmi zvědavá, jak dlouho „vydrží“... Vždyť pejskařská diskusní fora byla v té době životu nebezpečnou stokou a za ta leta, co se v pejskařině pohybuji, jsem již poznala tolik skvělých spolků, cvičáků, klubů, kde přijedete po čase a vše je, bohužel, naprosto jinak – rozhádané, plné zloby, nepochopení, pocitu ublížení a nedocenění. Jsem ráda, že Frbul toto zatím nepotkalo! A jak jej po 5ti letech existence vidí jeho „otec“ Josef Doležal?

Kdy, proč a pro koho Frbul vlastně vzniknul?
Frbul jsem založil před pěti lety, konkrétně v únoru 2008, po té co jsem si pořídil mého prvního pejska, buldočka Artura . Důvod, proč jsem se rozhodl spustit takovéto fórum, byl ten, aby mělo co nejvíce lidí z celé České republiky možnost se seznámit s dalšími majiteli, mohli si vyměnit své zkušenosti, podělit se o své zážitky se svou placatkou, zajít na společnou procházku, zasoutěžit si, nebo jen tak pokecat.

Nebál jste se zloby, která vládla na diskusních forech, ataků, napadání i toho, že budete vše muset tedy řídit a hlídat?
Přiznám se, že mě tohle ze začátku ani nenapadlo, protože buldočkáři jsou většinou pohodáři, ale samozřejmě se některé diskuze začaly zvrhávat špatným směrem a bylo potřeba do tématu zasáhnout a zklidnit vášně. Co mě ovšem šokovalo, byla reakce Klubu francouzských buldočků (KFB), který hned v začátcích proti Frbulu tvrdě vystoupil a nebál se uchýlit i k takovým věcem, jako otisknutí anonymního dopisu s udáním na mou osobou v jejich klubovém zpravodaji a "doporučení“ členům KFB se z Frbulu odhlásit a nenavštěvovat námi pořádané akce. Nevím, zda to byla reakce na nějaký strach z „konkurence“, nebo jak si to vysvětlit. My ale od začátku vystupujeme jako zájmový spolek pro milovníky buldočků. Na webu je uvedeno, že se nejedná o žádný oficiální klub francouzských buldočků, ani o žádný chovatelský web. V žádném případě nesuplujeme funkci ofi ciálních klubů. S druhým klubem, Moravskoslezským bulldog-mops klubem (MSBMK) problém nebyl a naopak společně v některých tématech spolupracujeme (např. rubrika buldoček v nouzi a osvěta proti množitelům).

Jaké konkrétní akce, výsledky má za sebou?
Za ty roky se podařila uspořádat spousta krásných akcí, jak víkendových setkání, tak i závodů v coursingu a agility, které nám spousta majitelů jiných plemen může jen závidět. Zároveň se na Frbulu věnujeme i pomoci buldočkům v nouzi, podporujeme psí útulky a snažíme se o osvětu proti množení psů. Podařilo se natočit k tomuto tématu několik reportáží v televizi a rádiu, které varují budoucí majitele před nákupem štěňat od množitelů. Díky skupině lidí, co se věnují této činnosti, se podařilo zajistit domov již pro desítky pejsků zachráněných z útulků a množíren (ne vždy se jednalo o buldočky, ale pomohlo se i jiným pejskům).  Do útulků jsme za tu dobu rozvezli více jak 1000 kg granulek a dalšího materiálu a společně dali dohromady přes sto tisíc korun, které se využily na veterinární ošetření a zákroky pro zachráněné pejsky. Za to vše patří velký dík všem členům, co se za dobu fungování Frbulu jakkoli zapojili. V předchozích číslech časopisu Pes přítel člověka byl zveřejněn příběh o anglické buldočí slečně Kačence , nebo také nedávno zveřejněný článek o buldočce Adélce ze ZOO koutku pana Váni. Obě tyto fenky si našly nové majitelky díky Frbulu, kde byla zveřejněna nabídka na tyto pejsky v rubrice „buldoček v nouzi“. Díky novým majitelkám a ostatním členům, kteří fi nančně přispěli v dobrovolné sbírce na jejich léčbu, mají nyní milující domovy. Další příběh Natálie Špalkové a její zacheráněné buldočky Fany , najdete na v tomto čísle.

Spousta majitelů, vč. chovatelů je přesvědčena, že právě coursing či agility jsou pro toto plemeno naprosto nevhodné, co vy na to?
Nebudu tvrdit, že buldoček je sporťák, který je k těmto aktivitám vyloženě určený. To samozřejmě ne, ale na druhou stranu nevidím důvod, proč ho občas nenechat proběhnout třeba za střapcem? Coursingová dráha pro buldočky je podle mého ideální tak 300-400m, to jim stačí a zdravý jedinec by s takovýmto během neměl mít problém. Každý majitel ovšem musí znát možnosti svého pejska a v žádném případě ho nepřeceňovat!

Kolik má členů a kdo se jím může stát?
Aktuálně je registrováno přes dva tisíce členů. Přidat se může každý, kdo má chuť se zapojit a nemusí se vždy jednat jen o majitele francouzského buldočka. Pomáhají nám i lidé, co doma frbula ani nemají. Vše je dobrovolné a zdarma. Můžeme se pochlubit i VIP členy, jako je milovnice buldočků, moderátorka a spisovatelka Halina Pawlowská, nebo herečka Jiřinka Jirásková, která nás, bohužel, nedávno opustila.

V čem tkví „kouzlo“ Frbulu, proč oslovil tolik lidí?
To je dobrá otázka. Kolikrát jsem nad tím přemýšlel a jasnou odpověď na to nemám. Domnívám se ale, že to je prostě z důvodu, že se jedná o francouzské buldočky. Nechci nikoho urazit, ale myslím, že takovýto projekt by u mnoha jiných plemen nefungoval. Těžko se to vysvětluje, tohle pochopí opravdu jen ten, kdo má doma buldočka, nebo s ním někdy přišel do styku.

Artur vám tedy pořádně změnil život – proč?
Když si to vše zpětně přehrávám, když si vzpomínám na Artura jako štěňátko, tak myslím, že on byl pro to vše předurčený. Jako čtyřměsíční štěně utrpěl úraz, který ho shodou dalších okolností stál málem život a, i když už ho doktoři v podstatě odepsali, on to nevzdal a vrátil se zpět do života. Tady někdy mi začalo docházet, že on nebude jen „obyčejný“ pes, ale že má v sobě něco víc. Díky němu se tu spustil Frbul, který dal dohromady stovky lidí se společným zájmem a já díky němu zažil spoustu krásných zážitků. Například natáčení reklamy v Bruselu a Moskvě, focení do časopisů, kalendářů a reklam, natáčení v televizi, divadle a mnoho dalšího. Pravda je, že by mě nikdy nenapadlo, kam až to vše může dojít. Díky buldočkům se mi toho podařilo zažít opravdu hodně a za to patří, hlavně Arturovi, který to celé buldošílenství spustil, velký dík. I když někdy neskutečně zlobí, tak je pro mě ten první, díky kterému jsem kouzlu francouzských buldočků naprosto podlehnul.

Dnes máte buldočků kolik a jak rozdílní i podobní si jsou?
Mám dva buldočky, Artura a Hederku. Kdybych je měl porovnat, jsou jako den a noc. Artur je velmi živý pejsek, který má rád děti, lidi a veškerou zábavu. Je to rozený „šoumen“, který miluje, když se něco děje a jde do všeho po hlavě. Heduš je oproti němu výjimečně hodný, poslušný a nekonfl iktní pejsek. Vše si většinou rozmyslí, než se do něčeho pustí. Navzájem se naprosto skvěle doplňují a tvoří spolu sehraný tým. Máme registrovanou i chovatelskou stanici BullMelone, ve které jsme odchovali dva vrhy.

Pro koho, podle vás, je francouzský buldoček vhodný a kdo si jej naopak nemá pořídit?
Francouzský buldoček je vhodný pro spoustu lidí. Jeho výhodou je, že se umí přizpůsobit životnímu stylu jeho páníčka. Je vhodný i pro začátečníky bez kynologických zkušeností, i když se nový majitel musí připravit na to, že má klasickou buldočí povahu, takže při výchově je nutná důslednost. Co je ale důležité říct - v žádném případě ho nemohu doporučit na zahradu do kotce, tam by velmi trpěl. Potřebuje milující rodinu, kde bude její každodenní součástí.

Díky za rozhovor i Frbul!
Stanislava Jansová
Doplnění: Změna FRBUL týmu na občanské sdružení, 1. července 2013

Milí frbuláci,

dnešním dnem dochází k menší změně ve FRBULu, který se nyní nově „transformoval“ do občanského sdružení FRBUL. Toto sdružení je přímým a jediným nástupcem původního spolku milovníků francouzských buldočků FRBUL, který jsem v roce 2008 založil. Činnost sdružení bude navazovat na to, co se tady za těch více jak 5 let zrealizovalo a věřím, že se posuneme zase o kus dál. Pro Vás, frbuláky se nic nemění. FRBUL zůstává dobrovolný a není nutné platit žádné poplatky za členství. Vše poběží tak, jako doposud. Záleží jen na Vás, zda nás budete chtít podpořit. Veškeré finanční dary budou využité na buldočky v nouzi, tak jako tomu bylo dříve.

Přeji všem krásné léto s FRBULem,

Josef Doležal

Vážení priatelia, milovníci buldočkov,

v prvom rade chceme poďakovať Josefovi za úvod a pomoc, ktorú nám poskytol. V mene občianskeho združenia FRBUL Vás vítame medzi nami. Náplňou OZ FRBUL bude poradenstvo, spoločné akcie, záchrana a pomoc francúzskym buldočkom. Toto združenie bude fungovať ako jedna ucelená československá skupina milovníkov frbulkov.

Účet je vedený v eurách a je spoločný pre obe republiky, takže nikto nebude platiť poplatky za medzištátny prevod. Naše združenie Vám bude vďačné za akúkoľvek pomoc, od zdieľania až po poskytnutie domova. Riadime sa heslom jeden za všetkých a všetci za FRBUL. Boj s množiarňami je často boj s veternými mlynmi, takže čím viac rúk tým viac zachránených tlapiek.

Vítame Vás medzi nami a vopred Vám ďakujeme za Vaše rady, nápady, pomoc a príspevky.

Za predsedníctvo občianskeho združenia FRBUL,

Lívia Ragányová
Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2018
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog