Množírny

Co je to MNOŽÍRNA?

Množírna je neregulovaný chov psů. Fenky a psi v tomto chovu musí existovat v extrémně špatných podmínkách. Žijí bez dostatečné výživy, bez zdravotní péče a zavření na malém prostoru. Pejskové žijí sociálně izolovaní, bez kontaktu s člověkem, určení výhradně na reprodukci a rozmnožování. Fenkám jsou podávány hormony, aby byly schopné několikrát za rok porodit co nejvíce štěňat. Když se jejich reprodukční věk naplní (zhruba ve 4 letech), tak se jich množitel zbaví a nahradí je novými, mladšími fenkami. Ty znovu čekají stejné podmínky a rození štěňat. Tyto vyrozené feny přebíráme v katastrofálním stavu. Zdravotně jsou zdevastované a vypadají na 10 let, přitom jejich reálný věk je 4-5 let. Dlouhodobé podávání hormonů a neodborné císařské řezy při komplikovaných porodech způsobují množství degenerativních změn na děloze a trpí také dalšími zdravotními problémy.
Psi z množíren častokrát vzhledem neodpovídají plemenům, za které jsou množitelem prezentovány. Proto se může stát, že z Vašeho štěňátka nakonec vyroste jiný pejsek, než jste očekávali. Časté příbuzenské křížení způsobuje méně či více závažné genetické poruchy u štěňat, takže nezkušený nový majitel může první měsíce či roky očekávat nákladnou veterinární léčbu.

Jak vypadá MNOŽÍRNA?

Množírny mohou být obrovské velkochovy ve skladových prostorech, skládající se z mnoha klecí. Množírna však může být i na zahradě Vašeho souseda. Ať už bývalá králikárna, chlív, stodola, sklep, i přístavba rodinného domu může skrývat tajemství člověka, který se přiživuje na nehumáním množení a utrpení pejsků.

Jak vypadá pejsek/fenka z množírny?

Takový pejsek/fenka trpí různými zdravotními problémy a neléčitelnými nemocemi a do jejich léčby musíme investovat množství finančních prostředků. Postupnými zdravotními a socializačními procedurami připravíme zvířátko na kontakt s novým světem. Kromě výše vzpomínaných věcí pejska naučíme, jak se radovat ze života, jezdit v autě, hrát si s ostatními pejsky a následně najdeme vhodnou adoptivní rodinu.

Jak zabránit MNOŽENÍ?

Velmi důležité je šířit osvětu, nepodporovat koupi štěňátek z množitelského chovu a zabránit tak utrpení rodících fenek a psů určených výhradně na reprodukci. Pokud nebude poptávka po takovýchto štěňátkách, sníží se i nabídka. Když získáte informace o neregulovaném množitelském chovu, napište podnět na Státní veterinární správu, nebo nás kontaktujte emailem na info@frbul.com.

Jak vypadá MNOŽÍRNA?

Klasická množírna, kdy jsou psi chovaní např. ve sklepě, v klecích atp. Ale i “domácí” chov, kdy vám prodejce tvrdí, že má štěňátka doma a chová jen pro radost. V obou případech jen bezcílná a nepromyšlená produkce štěňat, která nepodléhá žádné kontrole chovatelského klubu. Nikdo tento chov nekontroluje, neprověří prostředí, ve kterém štěňátka vyrůstají a nemají potřebná vyšetření, které oficiální chovatelský klub vyžaduje. Jejich vrh není čipovaný a nelze nic zjistit o rodičích a dalších předcích. Pouze vám ukážou nějaké dva pejsky, které označí za “rodiče”, což ale nemají jak doložit a vy nemáte žádnou možnost si více informací o rodičích a jejich předcích zjistit. Nemáte tedy nikdy záruku rodičů kupovaného štěněte. Socializace ve většině případů také neprobíhá tak, jak by měla a štěňátko Vám jsou ochotní prodat co nejdříve, aby se jim snížily další náklady. Minimální doporučená doba pro odběr štěňátka je 8-9 týdnů, u těchto chovatelů není nic zvláštního, že nabízejí štěňata klidně v 6 či 7 týdnu, nebo dokonce i v 5 týdnech. Takovéto množení zaručuje dotyčnému co největší zisk, protože majitelé těchto vrhů neodvádějí žádné daně, neplatí za čipování štěňat atd..

Nejčastější triky množitelů

01.
Pejsek je poslední z vrhu, proto nemá PP

“Pejsek je poslední z vrhu, proto nemá PP”. Nejčastější lež množitelů. VŠECHNA štěňátka z vrhu dostanou PP. Očkovací průkaz NENÍ průkaz původu (PP).

02.
Minirasy, vzácné barvy, nové toy plemeno

“Minirasy, vzácné barvy, nové toy plemeno”. Nic takového neexistuje, obyčejně jde o pejska z množitelské velkovýroby a genetická vada štěňátka je prezentovaná jako exkluzivní přednost.

03.
Pejsek má podkus/předkus/špatně postavené uši/křivé zuby a proto nedostal PP

“Pejsek má podkus/předkus/špatně postavené uši/křivé zuby a proto nedostal PP”. Znovu se jedná o LEŽ. KAŽDÉ štěně z vrhu dostane vždy průkaz původu, nebude však připuštěný do chovu.

04.
Pejska Vám množitel přiveze na benzinku, do nákupního centra, na parkoviště…

Pejska Vám množitel přiveze na benzinku, do nákupního centra, na parkoviště… Množitel nechce ukázat prostředí, kde štěňátka vyrůstají, nechce abyste znali jeho adresu. Štěně, které jste si vybrali navštivte v jeho přirozeném prostředí alespoň 2-3x, než si ho odvezete domů.